Kettesben Görögországban – mert mindenkinek jár a kikapcsolódás
Hasznos tanácsok, ha Egyiptomba utazol
A turizmus Egyiptomban fontos gazdasági szektor, ezért a helyiek maximális erőfeszítéseket tesznek azért, hogy minden utazó jól érezze magát.
Időjárás és megfelelő öltözködés
Az egyik legfontosabb tényező, amit figyelembe kell vennünk az utazás lefoglalásánál, az az időjárás. Egyiptom éghajlatát enyhe tél és forró nyár jellemzi, az időjárás egész évben napos és meleg. A nyári hónapokat csak a hőséget kedvelőknek ajánljuk, de a száraz, sivatagi szélnek köszönhetően azonban ez a kánikula is elviselhető. Az utazási szezon jellemzően szeptemberben, októberben kezdődik és április, májusig tart, amikor az átlaghőmérséklet 25 Celsius-fok körüli.
Két dologra érdemes készülni, az egyik, hogy december és február között a Vörös-tenger hőmérséklete 21-23 Celsius-fok köré csökkenhet, így a strandolásnál ezzel kell számolni. A másik, hogy a homok nem tartja jól a hőt, ezért a naplemente után a sivatagos, külvárosi részeken egész hűvös lehet, csillagnéző túrákra érdemes egy dzsekit vagy pulcsit csomagolni.
A mindennapi városnézéshez egyébként nagyrészt időjárásnak megfelelő ruházat ajánlott, annyi kitétellel, hogy ne legyen túl hivalkodó. Számos épületet, mecsetet a nők egyébként sem tekinthetnek meg például fedetlen fejjel vagy vállakkal, de az egyszerű városnézésnél is érdemes kerülni a rövid szoknyákat és hivalkodó topokat.
Szokatlan egyiptomi étrend
Európát elhagyva gyakran előfordul, hogy az utazók gyomrát megfekszik a helyi ételek. Ez csupán apró kellemetlenségeket okozhat, de megfelelő tudatossággal elkerülhető. Érdemes főleg az első napokban kerülni az utcai és nyers ételeket, illetve fontos megjegyezni, hogy a csapvíz minősége erősen eltér az Európában megszokottól.
Emiatt viszont a gyümölcsök csapnál történő mosása, illetve éttermekben, bárokban a jégkocka is kerülendő. Gyomorbántalmak esetén az idegenvezető, valamint a legtöbb szállodában a személyzet is a rendelkezésünkre áll. Az indulás előtt viszont mindenképpen érdemes tájékozódni a gyakori ételekről, fűszerekről és ahhoz hozzászoktatni a gyomrunkat.
Megfelelő papírok beszerzése
Egy egyiptomi utazáshoz szükség van útlevélre, ami a hazaérkezés után még legalább 6 hónapig érvényes. Emellett vízumot is kell váltani, amit viszont meg lehet tenni akár a repülőtéren is 25 dollár/fő áron. Létezik a Sínai-félszigetre érvényes ingyenes vízum, ezzel viszont nem hagyhatjuk el a félsziget területét.
Egyiptom hivatalos pénzneme az Egyiptomi font (EGP), viszont akkor járunk a legjobban, ha eurót vagy dollárt viszünk magunkkal és ezért váltunk kint helyi valutát. Az árakról érdemes nagyságrendileg tájékozódni az utazás előtt, mert előfordulhat, hogy drágábban kínálnak, lényegében bármit eladásra.
A közbiztonság a turisták által frekventált helyeken viszonylag jó, nem kell jobban félnünk, mint bármelyik nagyobb európai városban. A legtöbb városnak vannak olyan kerületei, negyedei, amit érdemes kerülni, de csoportos utazás során az idegenvezető ebben is tud iránymutatást adni. A turista központok környéke éjszaka is teljesen biztonságos.
Helyi kultúra különlegességei
Egyiptom muszlim ország, ezért főként nőként érdemes pár szokást betartani. Ahogy már korábban is említettük a hivalkodó ruházatot érdemes kerülni, főleg mert így nem szorulunk ki az egyébként gyönyörű mecsetekből. Félni azonban nem kell, kifejezetten ritka, hogy a helyiek zaklatnak vagy támadólag lépnek fel.
A kereskedelem és a bazárok rendkívül gazdag múlttal rendelkeznek, az alkudozásnak pedig nagy kultúrája van. Turistaként is lehet, sőt ajánlott alkudozni, azonban fontos, hogy udvariasan és tisztelettudóan tedd. A közhiedelemmel ellentétben Egyiptom tökéletesen biztonságos az utazók számára, és rengeteg különleges látnivalót kínál.
Ha felfedeznéd Te is az ókori birodalomból fennmaradt piramisokat, templomokat, vagy szeretnél a hűvös, európai időből kiszabadulva a Vörös-tenger partján üdülni, akkor keresd bizalommal az Anubis Travel utazási irodát!