
Kettesben Görögországban – mert mindenkinek jár a kikapcsolódás
Az iskolában mindenki tanul az ókori egyiptomról, ami azonban igazán különlegessé teszi a történelem ezen szakaszát, hogy számos helyszín, építmény a mai napig megtekinthető. Hiába épültek több, mint 4000 éve, számos templom, szobor és többek között a piramisok is a mai napig állnak. Miért volt fontos a vallás az ókori Egyiptom számára? És mi az a hagyaték, amit a mai napig eredetiben láthat minden idelátogató?
Az egyiptomiak mélyen spirituálisak voltak, és többistenhitű világképet követtek, különböző élet aspektusokat tulajdonítva az isteneknek és istennőknek. Az mindentudó Ré-től a védelmező Ízisz-ig, minden istenség kulcsfontosságú szerepet játszott az életszemléletük kialakításában.
Alapvető szerepet játszottak a különböző rítusok, szertartások, nem mellesleg a vallás – ahogy Európában is – felelt az oktatásért. Az írástudó papok működteték az iskolákat és jelentős hatást gyakoroltak a mindennapi életre. A fáraó, a nép uralkodója is az istenektől származtatta a hatalmát, így a vallás nem csak meghatározta az életüket, de a legfőbb döntéshozó személyével is összefonódott.
Az időtálló építészetnek és feljegyzéseknek köszönhetően sok írásos emlék maradt fenn az ókori Egyiptom vallásáról. Nehéz röviden összefoglalni azonban ennek a központi elemeit, mert nincsen egyetlen, elfogadott kánon, ami összegezné a legfontosabb részleteket.
Az viszont egyértelműen kijelenthető, hogy a halottakat jelentős kultusz övezte és szentül hittek a halál utáni életben. Épp ezért bonyolult szertartásokkal és eljárásokkal – például a balzsamozás – biztosították a halottak testének fennmaradását. Szintén ennek a hitnek is köszönhető, hogy a legnagyobb uralkodók sírjai a mai napig állnak, hiszen az örökkévalóságnak építették őket.
Az ókori Egyiptomnak a napjainkban számos, kifejezetten látványos nyomát fedezhetjük fel utazóként. Ezek közül talán a legismertebbek a gízai piramisok. Ez alatt három építményt értünk, Hufu, Hafré és Menkauré fáraók piramisait. Szintén gyakran emlegetik őket az uralkodók görög nevén – Kheopsz, Khephrén és Mükerinosz. Ezek közül a legnagyobb a Hufu- vagy Kheopsz-piramis az ókori világ hét csodájának egyetlen mai napig álló darabja. A piramisok mellett nem szabad megfeledkezni az építményeket őrző szfinxről sem.
Kairótól délre haladva érünk az ókori Théba városába, amit ma Luxornak hívnak. Itt a turisták látogatást tehetnek a Királyok völgyében, ahol az időszámításunk előtti 16. és 11. század között épült több sír is a birodalom uralkodói és nagy hatalmú emberei számára. Itt található például Tutanhamon sírja is.
A különleges, ókori kultúra és vallás hagyatékait még hosszan lehetne sorolni. A luxori templom és a karnaki templomegyüttes is népszerű és rendkívül lenyűgöző úti célok. A mára letűnt civilizáció monumentális hagyatékait mindenképpen érdemes felfedezni egy egyiptomi utazás során.
Akiket elsősorban a piramisok és a régi vallás mai napig álló hagyatékai érdekelnek, azoknak érdemes Kairó és Luxor környékét célba venni. Egyiptom azonban nem csak az ókorban volt érdekes és izgalmas. A mai napig számos tengerparti üdülőváros – például Hurghada, vagy Sharm El Sheikh – várja a pihenni vágyókat.
A Vörös-tenger gyönyörű partjai lenyűgöző víz alatti képződményeket és élővilágot kínál a strandolni és búvárkodni vágyók számára. A városok pedig nyüzsgő bazárokkal és, bár tagadhatatlanul fiatalabb, de hasonlóan lenyűgöző iszlám mecsetekkel és kopt ortodox templomokkal csábítanak városnézésre. Fedezd fel a múltat és a jelent Egyiptomban az Anubis Travel jóvoltából!